9516141 9 972+

סופר אנ.ג'י.

חברה לחלוקת גז טבעי

בע''מ

סופר אנ.ג'י.

חברה לחלוקת גז טבעי

בע''מ

סופר אנ.ג'י.

חדרה והעמקים

חברה לחלוקת גז טבעי

בע''מ

מהפכת הגז זקוקה לתעשיינים

מהפכות לא מתרחשות ברגע אחד, אך ההיסטוריה "מצלמת" נקודת זמן מכריעה כעיתוי נבחר לסמל מהפכה שמשנה את כללי המשחק. במהפכת האנרגיה המדהימה שעוברת על ישראל, נרשמו לא מעט רגעים היסטוריים, אך עושה רושם שרגע היסטורי כזה הגיע ב–30 במארס השנה, כשהגז הטבעי פרץ ממאגר תמר שמול חופי חיפה, ודרך 200 קילומטרים של צינורות הגיע אל תחנת הקליטה באשדוד.

 

חברות ישראליות חיפשו במשך שנים אחר גז במעמקי הים התיכון – ומצאו אותו. עכשיו, תורו של הגז הטבעי לחפש אחר חברות ישראליות, שישתמשו בו. זוהי שעתם של התעשיינים בישראל להבין את המשמעות הכלכלית האדירה של תגליות הגז ולהוביל את מהפכת האנרגיה הלאומית של ישראל.

 

הכותרות האופטימיות שהתפרסמו מאז שהתגלו מאגרי הגז הגדולים, לא היו מוגזמות. זהו מקור אנרגיה מושלם למדינה מתועשת אך צפופה כמו ישראל. הפקת הגז זולה יחסית, הניצולת האנרגטית שלו גבוהה, והנזק הסביבתי שלו נמוך מאוד ביחס לנזק הסביבתי שגורמים הסולר והמזוט. התוצאה: ישראל תיהנה ממקור אנרגיה נקי יותר, וזול בעשרות אחוזים ממחירו כיום.

 

הנהנית הרלוונטית העיקרית והמיידית משימוש בתגלית הגז הטבעי בישראל כמקור אנרגיה היא התעשייה הישראלית. חברת החשמל והתעשיות הכבדות – המפעלים הכימיים, בתי הזיקוק, ואחרים – כבר גילו את היתרונות הכלכליים העצומים של הגז הטבעי, והם מחוברים לתשתית הגז הלאומית. רוב רובה של התעשייה בישראל, שיחסית היא בעלת פוטנציאל לצריכת גז נמוכה יותר, עתידה להתחבר לתשתית זו באמצעות חברות פרטיות. עם זאת, התעשייה הגדולה והקטנה כאחד, עדיין מהססת אם לעשות את השינוי. התעשיינים מעדיפים לדבוק במוכר ולהמשיך ולצרוך סולר גפ"מ ‏(גז פחמימני מעובה, שהוא תוצר זיקוק של נפט‏) או מזוט כמקור אנרגיה למתקניהם.

 

לפני כמה חודשים התפרסם מאבקו של מפעל פיניציה בציפורית שבגליל, להתחבר לתשתית הגז הלאומית. מנהלי המפעל הבהירו כי הפקת אנרגיה מגז טבעי במקום מזוט, היא ההבדל מבחינתם בין מפעל מצליח למפעל סגור. המסקנה ברורה, אך כמו תמיד, החוכמה היא לעשות את השינוי מתוך ברירה: הסבת מקור האנרגיה לגז טבעי משמעותה הפחתה דרמטית בעלויות בכל מפעל, בין אם היא מאפשרת לו חיים, כמו במקרה פיניציה, ובין אם היא מאפשרת לו שיפור משמעותי בתוצאות הכספיות וליהנות מפירותיו הכלכליים המשמעותיים כל כך בשל המעבר בשימוש לגז טבעי. במיוחד אמורים הדברים לגבי מפעלים שמוכרים את מרכולתם לשווקים בחו"ל, ושמתחרים ביצרנים מחו"ל, שכבר שנים נהנים מאנרגיה זולה יותר שמקורה בגז טבעי.

 

 

המדינה התגייסה לטובת התעשיינים, והיא מעניקה מענק של רבע מיליון שקל לכל מפעל שעובר לשימוש בגז טבעי. חשבון פשוט מגלה כי השקעה בהסבה של מפעל לגז טבעי מחזירה את עצמה בממוצע בתוך כשנה וחצי בלבד. המהפכה כבר כאן, והיא קורמת עור וגידים דרך צינורות תת־קרקעיים בכל המדינה. על התעשיינים פשוט להרים את הכפפה.

המדינה חזתה נכון את המשמעות הכלכלית האדירה של הגז עוד לפני התגליות הגדולות בסמוך לחופי ישראל, ויצרה תשתית פיסית וחוקית שמאפשרת לכל מפעל ליהנות ממקור אנרגיה זול וירוק. עכשיו תורם של התעשיינים בדרך לשיפור כלכלי משמעותי בהוצאותיהם, לגלות אחריות לאומית ולהוביל את מהפכת האנרגיה של ישראל.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת סופר־אנ.ג'י

דילוג לתוכן