מילון מונחים

מילון מונחים

ה
ו
ז
ח
ט
כ
ל
נ
ס
ע
ר
ש
א
אפקט החממה

עוצמת אפקט החממה עולה בשנים האחרונות עקב העלייה בריכוז גזי החממה באטמוספירה, כתוצאה מפעילויות האדם. זהו למעשה אפקט המתרחש כאשר פחמן דו חמצני וגזים נוספים באטמוספירה כולאים את החום הנפלט מן האדמה ומונעים ממנו להמשיך אל החלל החיצון. שריפת דלקים שונים גורמת, בין היתר, לשחרור גזים מזהמים אלו אל האטמוספרה, ועל כן קיימת חשיבות רבה בשימוש בדלק נקי ככל האפשר – כגון גז טבעי.

ב
בר

יחידה למדידת לחץ. 1 בר = 0.987 אטמוספרה = 100,000 פסקל.

ג
גז טבעי

גז טבעי הינו תערובת גזים שמורכבת בעיקר ממתאן  CH4. תהליך יצירתו דומה לתהליך יצירת נפט, ואף הוא מופק משדות תת-קרקעיים. הובלת הגז הטבעי הנה בעיקר באמצעות צנרת. לפירוט המלא על תכונותיו, יתרונותיו והשימושים הרבים בו, ניתן לפנות לקטגוריה הרלוונטית באתר זה.

גז פחממני מעובה - גפ"מ

גז פחמימני מעובה (גפ"מ), הלא הוא הגז המוכר לכל בתור גז בישול, הוא תערובת של גזים פחמימניים, בעיקר פרופן ובוטן. לגפ"מ אין צבע ואף לא ריח (גפ"מ בשימוש ביתי או מסחרי יכיל בתוכו חומר ריח המוסף לו מלאכותית לצרכי זיהוי). צורת האחסון של גפ"מ יכולה להתבצע במצבי צבירה שונים – נוזלי או גזי, אך לרוב נהוג להעביר ולאחסן גפ"מ במצב צבירה נוזלי.

ד
דו תחמוצת הפחמן

גז זה הינו גז חממה הנפלט ממנועי בעירה פנימית. נוסחתו  CO2.

דלקים חלופיים

דלקים אלו הינם ידידותיים לסביבה ויכולים להחליף את השימוש בדלקים שבהם משתמשים היום (בעיקר בנזין, מזוט וסולר). דוגמא לדלק חלופי הינה גז טבעי.

י
יחידות תרמיות בריטיות (BTU)

היחידה הסטנדרטית למדידת כמות של אנרגיה תרמית. BTU אחד מקביל לכמות של אנרגיה תרמית הנדרשת על מנת להעלות את טמפרטורת פאונד אחד של מים במעלה אחת פרנהייט ומוגדר כשווה בדיוק ל-1,055.05585262 ג'אול.

מ
מערכת הולכה

מהווה את העורק הראשי של פריסת הגז במדינה. זוהי המערכת הראשית ותפקידה להוליך את הגז בלחץ גבוה (מעל 16 בר) מנקודות האספקה לצרכני גז בלחץ גבוה (כגון תחנות כוח) ולנקודות האספקה למערכת החלוקה.

מערכת חלוקה

מוזנת על ידי מערכת ההולכה ותפקידה לספק גז טבעי בלחץ נמוך (שאינו עולה על 16 בר), בעיקר לאזורי תעשיה וצרכנים קטנים.

מתאן

תרכובת אורגנית המופיעה בטבע כגז דליק, חסר ריח וצבע. מדובר באלקאן ובתרכובת האורגנית הפשוטים ביותר. נוסחתו  CH4. אחד ממרכיביו העיקריים של גז טבעי הינו מתאן.

פ
פוליאתילן בעל צפיפות גבוהה

נקרא גם HDPE (ראשי תיבות של High density polyethylene). חומר המשמש לבניית צנרת לחלוקת גז טבעי. צפיפותו נעה בין 0.941 גרם לסמ"ק ל- 0.965 גרם לסמ"ק. חוסר סיעוף השרשראות בחומר מאופיין בכוחות בין-שרשרתיים חזקים הגורמים לקשיות גבוהה.

צ
צרכן בינוני

צרכן שמקבל שירותים בעבור צריכה שנתית של גז טבעי העולה על 100,000 מטר מעוקב ואינה עולה על 1,000,000 מטר מעוקב.

צרכן גדול

צרכן שמקבל שירותים בעבור צריכה שנתית של גז טבעי העולה על 1,000,000 מטר מעוקב.

צרכן מרוחק

צרכן מרוחק הוא כל אחד מאלה:

  (1)   צרכן קטן מאד וצרכן קטן, שהמרחק בינו לבין רשת החלוקה עולה על 300 מטרים;

  (2)   צרכן בינוני שהמרחק בינו לבין רשת החלוקה עולה על 3,000 מטרים;

  (3)   צרכן גדול שהמרחק בינו לבין רשת החלוקה עולה על 6,000 מטרים.

צרכן קטן

צרכן שמקבל שירותים בעבור צריכה שנתית של גז טבעי העולה על 10,000 מטר מעוקב ואינה עולה על 100,000 מטר מעוקב.

צרכן קטן מאוד

צרכן שמקבל שירותים בעבור צריכה שנתית של גז טבעי שאינה עולה על 10,000 מטר מעוקב.

ק
קוגנרציה

קוגנרציה היא שיטה המשלבת בין 2 תהליכים - ייצור חשמל והפקת חום. בשיטה זו מתאפשר ניצול יעיל יותר של הדלק (מכיוון שבתהליך יצירת חשמל בדיזל גנרטור/טורבינה, הנצילות נמוכה וקיים אבדן חום בגזי פליטה ובקירור המנועים). הקוגנרציה מנצלת את שני מקורות החום וממחזרת אותם לטובת תהליכים תרמיים. במפעל בו מיישמים את תהליך הקוגנרציה חוסכים בחשמל ומשתמשים באנרגיה בצורה יעילה יותר.

ת
תחנת הפחתת לחץ ומדידה (PRMS)

משמעות ראשי התיבות PRMS הן "Pressure Regulation Metering System". מערכת זו מפחיתה, מווסתת ומודדת לחצי גז. הובלת הגז הטבעי נעשית בקו ההולכה הארצי בלחצים גבוהים (מעל 16 בר), ועל מנת להתחבר לצרכני קצה דרושה מערכת שתפחית ותווסת את הלחץ. תחנה זו למעשה מחברת בין קו ההולכה הארצי לבין קווי החלוקה המובילים את הגז לצרכני הקצה.